در حالی که صدها منطقه و صدها اثر باستانی، تاریخی، و فرهنگی ایرانزمین منتظر ذره ای توجه هستند، در حالی که به دلیل بی توجهی دولت محوطه های تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و برخی روستاهای مجاور این آثار را خطری جدی تهدید می کند،  و در حالی که از فرستادن پرونده ی بسیاری از مناطق و آثار تاریخی مردمان ایران، برای جهانی شدن، به عمد خودداری می شود،یکی از اعضای پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی، پیشنهاد ثبت جهانی «قبرستان وادی السلام» نجف را به عنوان «بزرگترین قبرستان جهان اسلام» می دهد. او همچنین با اشاره به اینکه تا کنون به جز چاپ محدود کتاب «وادی‌السلام» هیچ کار پژوهشی در خصوص این مکان صورت نگرفته است، (که خود نشانه ی بی اهمیت بودن این قبرستان از نظر تاریخی ست) می گوید: «شایسته است به منظور ساماندهی این مجموعه،کار علمی و اجرایی در قالب تدوین طرح جامع صورت گیرد» و البته و حتما، مثل همه ی این چهل سال گذشته،  از جیب مردمان رنج دیده ی ایران.


البته ایشان برای دلبری از ایرانی ها توضیح می دهد که تعدادی ایرانی بنا بر وصیت خودشان در این قبرستان دفن شده اند و باید به هر شکل که ممکن است این گورستان را در فهرست میراث مهم جهانی به ثبت رساند!

این ماجرا  تقاضای حداد عادل را به یاد می آورد که درست در زمانی که مردمان ایران و جهان نگران آبگیری سد سیوند و غرق شدن بخش هایی از دشت پاسارگاد، راه شاهی، تنگه بلاغی و ..به وسیله ی دولت وقت (احمدی نژاد) بودند ایشان که رییس مجلس وقت بودند، طی نامه ای به سازمان يونسکو، خواستار «اقدام عاجل» اين نهاد بين المللی برای جلوگيری از تخريب بخشی از ديوار «مسجد الاقصی» شد.


کمیته بین المللی پاسارگاد
www.savepasargad.com
-----------------------------
فرو نشست زمین در تخت جمشید
سخنان آقایان درباره گورستان وادی‌السلام
تقاضای حداد عادل از یونسکو برای نجات مسجد الاقصی

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

Image1032.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image2.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید