با فرا رسیدن سال نوی خورشیدی، میلیون‌ها ایرانی و باورمند به فرهنگ نوروز در سراسر جهان با تدارک هفت سین نوروزی آماده برگزاری این مراسم شاد شده‌اند و به انتظار لحظه تحویل سال هستند.
جشن باستانی نوروز از لحظه تحویل سال در نیم‌کره شمالی شروع می‌شود. در گذشته، با به دست آوردن احکام نجوم هر فصل سال، زمان تحویل خورشید را به برج آغازین آن فصل درنظر می گرفتند و از همین روی تحویل سال و آغاز فصل بهار، هنگام ورود خورشید به برج حمل در دائرةالبروج یا آغاز برج حمل بود. امروزه به کمک ابزار مدرن می‌توان لحظه رسیدن خورشید به نقطه اعتدال بهاری را به طور مستقیم و با دقت زیاد محاسبه کرد و در این لحظه، مختصات دائرةالبروجی خورشید، صفر فرض می‌شود.
لحظه تحویل سال نوی خورشیدی که سرآغار آیین‌های نوروزی است در سراسر جهان در لحظه‌ای واحد فرا می‌رسد که در نقاط مختلف جغرافیایی به زمان محلی قابل محاسبه است. این لحظه به باور پیشینیان لحظه تکمیل یک دور 360 درجه زمین به دور خورشید و لحظه اعتدال بهاری است.


 لحظه تحویل سال در ایران ساعت 13:58:40 نیمروز دوشنبه 20 مارس 2017 برابر با 30 اسفند 1395 خواهد بود.

در غرب آمریکا و در شهرهایی مانند لس‌آنجلس، سانفرانسیسکو، سیاتل و ونکوور کانادا ساعت 3:28:40 بامداد روز دوشنبه 20 مارس  سال نوی خورشیدی تحویل خواهد شد.

در شرق آمریکا و در شهرهایی چون نیویورک، واشنگتن دی‌سی، آتلانتا، بوستون و تورنتو لحظه تحویل سال برابر با ساعت 6:28:40 بامداد روز دوشنبه 20 مارس  است.

در لندن و لیسبون در ساعت 10:28:40 بامداد روز دوشنبه 20 مارس  تحویل می شود.

در کشورهای اروپای مرکزی شامل شهرهای مادرید، پاریس، رم، برلین، کلن، آمستردام، بروکسل، هامبورگ، استکهلم، اسلو و کپنهاگ لحظه تحویل سال ساعت 11:28:40 بامداد روز دوشنبه 20 مارس  خواهد بود.

در شهرهای استانبول، آنکارا، ورشو و آتن، سال نو در ساعت 12:28:40 نیمروز دوشنبه 20 مارس  تحویل می‌شود.

در کشور افغانستان سال نو در ساعت 14:58:40 روز دوشنبه 20 مارس  و در کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان در ساعت 15:28:40  همان روز تحویل می‌شود.

در مالزی و تایلند و بخش غربی استرالیا سال 1396 خورشیدی در ساعت 18:28:40 روز دوشنبه 20 مارس  تحویل خواهد شد.

در توکیو و دیگر شهرهای ژاپن و همچنین در سئول نیز سال نو در ساعت  19:28:40 تحویل می شود.

در شرق استرالیا و در شهرهایی همانند سیدنی، ملبورن و کانبرا هم لحظه تحویل سال 1396 خورشیدی در روز 20 مارس برابر با ساعت 21:28:40 خواهد بود.

لطفا توجه داشته باشید که ماهی قرمز جزو هفت سین ایرانیان نبوده و با انداختن این موجودات زیبا در یک تنگ آب آنها را در واقع زجرکش می کنید و این کشتن بهیچوجه با فلسفه و آئین های نوروزی که آغاز زایش طبیعت و شادی است  هماهنگی ندارد. از خرید ماهی قرمز برای سفره هفت سین جدا خودداری کنید و زندگی را به آنها هدیه دهید.

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر مواضع و دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود.

 

سرزمینمان ایران

iran6.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image9.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید