نوروز، بزرگترین جشن ایرانیان، برای دومین بار به ثبت «میراث غیرملموس جهانی» رسید و این بار 5 کشور دیگر به مالکین آن اضافه شدند.

نوروز، که در سال 1388، همراه با کشورهای جمهوری آذربایجان، هند، قزقیزستان، پاکستان، ترکیه و ازبکستان به ثبت جهانی رسیده بود امسال دوباره به ثبت رسید. این بار از آنجایی که کشورهای دیگری تقاضای مالکیت نوروز را داشته اند یونسکو ثبت دوباره آن را مطرح ساخت.  این تقاضا روز گذشته سی ام نوامبر مورد موافقت اعضای تصمیم گیری ثبت میراث غیرملموس جهانی قرار گرفت و اکنون کشورهای افغانستان، عراق، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان،نیز به جمع مالکین نوروز پیوسته اند و از امسال 12 کشور به شکلی رسمی نوروز زیبای باستانی را جشن می گیرند.


براساس اسناد تاریخی جایگاه تولد نوروز، ایران باستان است . متاسفانه جمهوری اسلامی ایران در ابتدا حاضر نشد که نوروز را برای ثبت جهانی به یونسکو بفرستد. هفت سال پیش کشورهای دیگری چون جمهوری آذربایجان، ترکیه، هند و ... نوروز را برای ثبت به نام خودشان به یونسکو فرستادند و جمهوری اسلامی با اصرار فرهنگ دوستان ایرانی و مقامات یونسکو مجبور شد که به جمع آن ها بپوندند.

من یقین دارم که با توجه و عشقی که در سال های اخیر مردمان ایران نسبت به  فرهنگ ایرانی خود نشان داده اند جمهوری اسلامی مجبور خواهد شد که جشن هایی چون  یلدا، مهرگان، سده، چهارشبنه سوری، سیزده به در و جشن های دیگر ملی ما را به رسمیت بشناسد و آن ها را برای ثبت جهانی بفرستد

http://www.savepasargad.com
----------------------------

چرا نوروز دوباره ثبت جهانی شد؟
یازدهمین اجلاس ناملموس یونسکو در اتیوپی

«نوروز» بار دیگر در فهرست میراث جهانی ثبت شد، چون پنج کشور تمایل داشتند تا این آیین باستانی را مشترک با کشورهای همسایه خود در سطحی گسترده‌تری به‌عنوان یک آیین باستانی به ثبت جهانی برسانند.

به گزارش ایسنا، هشتم مهرماه ۱۳۸۸ آیین باستانی «نوروز» با عضویت هفت کشور و با عنوان یک پرونده‌ی مشترک در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید. پرونده‌ای مشترک با درخواست و مدیریت ایران و همکاری کشورهای جمهوری آذربایجان، هند، قرقیزستان، پاکستان، ترکیه و ازبکستان که آن سال به‌عنوان سومین اثر در فهرست میراث ناملموس جهانی و نخستین اثر ناملموس ایرانی در این فهرست جهانی ثبت شد.

همزمان با ثبت نوروز بود که محمد میرشکرایی، پیشکسوت حوزه مردم‌شناسی و رییس پیشین پژوهشکده مردم‌شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که پیشنهاد ثبت جهانی نوروز را مطرح کرده و تلاش‌های زیادی برای تهیه‌ی این پرونده انجام داده بود، درباره این اقدام مشترک به ایسنا گفت: «ما باید بکوشیم، در ذهن همه‌ی ملت‌ها و بویژه روشنفکران‌شان، این فکر را جا بیندازیم که شخصیت‌های فرهنگی ـ تاریخی به یک قوم یا سرزمین محدود متعلق نیستند، بلکه به یک پهنه‌ی وسیع، یگانه و همگون فرهنگی که از چین تا آن سوی فرات گسترده است، تعلق دارند.»

قطعا این آیین سنتی و مهم آنقدر برای کشورهای همسایه ایران اهمیت داشت که سال ۱۳۹۳ پنج کشور «افغانستان، عراق، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان» درخواست عضویت در پرونده‌ی مشترک جهانی «نوروز» را مطرح کردند.

به‌دنبال این تقاضا و برای الحاق نام پنج کشور به این پرونده، از ۱۱ تا ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۳، هتل لاله در تهران میزبان نمایندگان کشورهای عضو پرونده «نوروز» و کشورهای تقاضاکننده برای پیوستن به این پرونده بود تا کشورهای عضو پرونده بر سر چگونگی تهیه‌ی پرونده‌ی جدید و به‌دست آوردن راهکارهای مختلف به تفاهم برسند.

سرانجام دفتر بزرگترین پرونده میراث ناملموس از نظر تعداد کشورهای عضو در آن، ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ در طبقه ۱۳ هتل لاله بسته شد و صبح روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰ آذرماه ۱۳۹۵) با نهایی شدن پیوستن این پنج کشور جدید به پرونده، بار دیگر پرونده «نوروز» در فهرست میراث ناملموس جهانی یونسکو به ثبت رسید.

ایسنا

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

iran25.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image4.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید