به گزارش کمپین فعالین بلوچ، مولوی فضل الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ نسبت به بازداشت دختر بلوچ به علت انتقاد از مراسم سینه زنی در محرم، اعتراض کرد.
مدیر انوار الحرمین گفت: ” شما دولت مردان می گویید شیعه و سنی یکی هستند اما مهران مدیری در برنامه تلویزیونی صدا و سیما به مقدسات اهل سنت و صحابه پیامر توهین کرد ولی او آزاد است و حتی از کارش هم برکنار نشد! اما یک دختر بلوچ تنها بخاطر اینکه در فضای مجازی گفته در مذهب اهل سنت سینه زنی وجود ندارد او را بازداشت کردید”.


مولوی فضل الرحمن کوهی با اشاره به اینکه بسیاری از روحانیون شیعه هم با بسیاری از خرافات عزاری محرم موافق نیستند و خود امام حسین هم در آخرین توصیه به خواهر خود گفتند که بعد از شهادت من سینه زنی نکن و گریبان خود را چاک نده، افزود:” این کلمه که این دختر بلوچ گفته اینقدر مهم نیست اما دشمنان می خواهند غیرت ما بلوچ ها و غیرت شما را به سنجند و بگویند دختر بلوچ پیش ما اسیر است”.

وی افزود:” بلوچ ها در قدیم حاضر شدند خودشان را به کشتن بدهند و اجازه ندهند که یک دختر بلوچ بازداشت شود”.

این روحانی بلوچ در ادامه تصریح کرد:” مسئولین بخاطر این کار اشتباه خود و بازداشت دختر بلوچ مورد انتقاد هستند و مردم سیریک نیز بخاطر اینکه در مقابل بازداشت خواهر خود هیچ واکنشی نشان ندادند و اعتراض و تجمعی برگزار نکردند مورد انتقاد هستند”.

آمنه عیسی زاده ۲۱ ساله اهل روستای خرگوشی از توابع سیریک است که ۱۹ مهر از خانه خود بازداشت و به مکان نا معلومی منتقل شد.

بازداشت این دختر بلوچ با واکنش و همدردی زیادی در شبکه های اجتماعی همراه بوده است کاربران شبکه های اجتماعی با ایجاد هشتگ “من آمنه هستم” خواهان آزادی وی شدند. برخی دیگر از کاربران بازداشت “دختران اهل سنت بلوچ” را کم سابقه خوانده اند

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

khajoo2.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image17.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید