حسین لاجوردی

امروز در کشورمان ایران ما مواجه با دو نوع حکومت هستیم یک حکومت سیاسی که تا امروز به رسمیت شناخته شده در سازمان ملل متحد است و دیگری حکومتِ هویتی است که خواستِ سال های دراز تمامی ایرانیان است.

در این چهل و سه سال گذشته اعتراضات و تظاهرات بسیاری دیده ایم که هر بار به دلیلی حق خود را از این حکومت سیاسی طلب می کردیم. با مرگ ژینا نداشتن حق زندگیِ نیمی از جامعه ما عریان شد. این بار دیگر جای گفتگو و طلب حق نیست این بار خودِ زن، خودِ زندگی، خودِ آزادی به پا خاسته و تنها درخواستش پایان این حکومت در تمامیت کلیت و موجودیت آن است.

در این روُنسانس و انقلابِ امروز ایران «زن»، نخستین واژه این شعار، نه تنها آنگونه که حکومت می خواهد از‌ آن بهره برداری کند حجاب نیست بَل وجوه مشترک خواست های ملتی است که با نبود برابری نادیده انگاشته شده است و ساختار یک جامعه اصیل و مدرن را نمایندگی کند.

می گوید «زن» و زن را زیر مجموعه جامعه ای می داند که تلاش دارد جامعه را از خطر فرسودگی، ناامیدی، افسردگی و پژمردگی نجات دهد. در اینجا برای واژه زن معنا و مفهوم بزرگتری وجود دارد که با هم ساختن و خود زنده بودن و زندگیست. هدف زن طَرد مرد نیست برابر و با هم ساختن زیر بنای یک جامعه سالم و پیشرو است.

در شعار زن، زندگی، آزادی، «زندگی» به مفهوم حیات است، زمانِ گذران عمر است، رسیدن به آرزوها و انجام آن در همین دنیای واقعی و نه در بهشت و جهنمی که وجود خارجی ندارد، بهشت و جهنمی که شارلاتان های دین و مذهب می فروشند که با درآمد آن برای خودشان در این دنیای واقعی بهترین زندگی و لذات آن را ایجاد کنند، در این شعار مفهوم «زندگی» رسیدن به ارزش های آزادی و زندگی با خواسته های آن در همین دنیای واقعی امروز است و نه واگذار کردنش به فردایی نامعلوم و غیر واقعی.

در شعار زن، زندگی، آزادی، «آزادی» مفهوم کَلان تر برابری و تساوی حقوق و انصاف و عدالت را در خود دارد. رژیمِ دوران بربریت و سیاه هزار و چهارصد ساله تلاش دارد آزادی و مفهوم آن را به بی بند و باری تقلیل دهد در حالتی که این خواست آزادی در این شعار به معنای آزاد اندیشیدن و بیان کردن، آزاد زیستن، آزاد انتخاب کردن، آزادی در ارتباط داشتن، آزادی در دوست داشتن، آزادی در زندگی شخصی و اجتماعی، آزادی در انتخاب نوع لباس، آزادی در یک لبخند، آزادی برای بوسیدن بدون ترسیدن، آزادی برای عشق ورزیدن همین گونه که امروز شاهدش هستیم دختر و پسر و زن و مرد به عنوان نه گفتن به این حکومت سیاه عشق و زیبایی و زندگی را ترویج می دهند با همدیگر را در آغوش کشیدن - که این بغل کردن نه الزامن سکس است و نگاه جنسیتی، بلکه شاهد هستیم این نوع از زندگی که در دنیای آزاد وجود دارد بمراتب آسیب پذیری کمتری برای جامعه دارد تا تحریم «آزادی» که امروز بیشتر از ۹۰ درصد جامعه ما از آن رنج می برد که «زندگی» نکردنش برای اکثریت قریب به اتفاق جامعه و آزادیش برای یک مجموعه دزد و غارتگر است.

برای رسیدن به معنا و مفهوم آزادی نخست دست یافتن به آزادی سیاسی است که در بالاترین مرتبت آن قرار دارد تا جامعه بتواند آزادانه نمایندگانش را انتخاب کند، نمایندگانی که «آزادی» را درک و لَمس کرده باشند و بتوانند در جامعه ای آزاد و برابر آن را برقرار کنند.

در این جا است که خواست های سه گانه و با ارزش این شعار نیازمند اتاق فکری است که آن را به واقعیت بدل کند.

وظیفه و مسئولیت اتاق فکر، ازدواجِ رُنساس و انقلاب امروز ایران با آرمان های عصر روشنگری و انقلاب فرانسه است که مفهوم انسان، زندگی، آزادی و برابری را به دنیا آموخت.

باور داشته باشیم خورشید دوباره طلوع می کند و بشارت صبح زیبا تری را می دهد.

ایران فرزندانش را صدا کرده است، پاسخگویش باشیم.

حسین لاجوردی

پاریس - ۹ آذر ۱۴۰۱

برابر با ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲َ

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید