شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی در یادداشت کوتاهی که ۱۸ اوت در وال استریت ژونال منتشر شده به حکم قتل سلمان رشدی توسط روح‌الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی در ایران پرداخته است. وی به شدت به سیاست مماشات کشورهای غربی با جمهوری اسلامی انتقاد کرده و تأکید کرده است با سازش و مماشات هیچکدام از مشکلات جهان با جمهوری اسلامی حل نخواهد شد بلکه رژیم اسلامی را گستاخ‌تر خواهد کرد. ترجمه متن کامل این یادداشت توسط کیهان لندن در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

سلمان رشدی در شاهکار خود «آیات شیطانی» آورده که «انسان‌ها نخست از خدا برای توجیه مسائل غیرقابل توجیه استفاده می‌کردند.» شاید خود رشدی نیز نمی‌دانست تا چه اندازه این واقعیت در زندگی خود وی اثبات می‌شود. ماه‌ها پس از انتشار رمان «آیات شیطانی»، آیت‌الله روح‌الله خمینی در حکمی «از همه مسلمانان غیور در سراسر جهان» خواست «تا در هر نقطه» سلمان رشدی را «سریعا اعدام نمایند»*

از قرار معلوم هفته گذشته «هادی مطر» در پاسخ به ندای آیت‌الله اقدام کرد و نزدیک بود به زندگی رشدی پایان دهد. این در حالیست که اگرچه رژیم اسلامگرا در کشور من و مهاجمی که به نظر می‌رسد از آن الهام گرفته، مسئولیت این حمله را بر عهده دارند، اما سیاستمداران غربی نیز در فعال ماندن چنین روندی نقش داشته‌اند.

بسیاری از ما که تجربه دست اول از سیاست‌های منحط تهران داریم، مدت‌هاست به غرب در مورد مماشات با تهدیدات جمهوری اسلامی هشدار داده‌ایم. رژیم از روز اول استقرار خود دست به ترور زده است، از جمله ترور پسرعمه‌ی خود من، شهریار شفیق. همان زمان که خمینی برای نخستین بار با بی‌شرمی در حکم غیرقابل توجیه خود برای قتل سلمان رشدی در ۱۴ فوریه ۱۹۸۹ خدا را به یاری گرفت، من با رسانه‌ها و رهبران غربی در مورد پاسخگو کردن رژیم به خاطر این دعوت گستاخانه به خشونت، صحبت کردم.

دولت بریتانیا در آن زمان اقداماتی خردمندانه برای محافظت از سلمان رشدی و پاسخگو ساختن جمهوری اسلامی انجام داد. لندن در واکنش به این فتوا، روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد. سه سال بعد، دولت آلمان در واکنش به قتل مخالفان ایرانی در خاک آلمان از این اقدام پیروی کرد. رژیم به سرعت به یک حکومت منزوی تبدیل شد.

این واکنش قاطعانه جمهوری اسلامی را وادار کرد که دست و پای خود را جمع کند. شهروندان بریتانیایی و آلمانی تا حد زیادی از دسیسه‌های آن در امان ماندند. پاسخ قوی غرب تمایلات ماهوی و خرابکارانه رژیم تهران را تغییر نداد، اما آن را مهار کرد.

اکنون به نظر می‌رسد که قدرت‌های غربی در هر دو سوی اقیانوس اطلس درس‌هایی را که شهروندانشان را می‌توانست امن نگه دارد و همچنین مخالفانی را که به آنها پناه می‌دادند، فراموش کرده‌اند. اگرچه جمهوری اسلامی هرگز اصول انقلابی و عقیدتی خود را کنار نگذاشته و تن به هیچ توافقی نداده است اما در یک دهه گذشته رژیم به دلیل همین فراموشی کشورهای غربی توانسته خود را از انزوا خارج کند. مقامات جمهوری اسلامی در پانل‌های پر زرق و برق انجمن‌های بین‌المللی پذیرفته می‌شوند و در مذاکراتی که در صدر خبرها قرار می‌گیرند در شیک‌ترین هتل‌های اروپا شرکت می‌کنند.

پذیرش رژیم در غرب به طرزی بی‌سابقه آن را در یک ردیف برابری اخلاقی با کشورهای غربی قرار داده است. این امر باعث ایجاد اعتماد به نفس در میان هواداران رادیکال تهران که این رژیم را منبع الهام انقلابی برای اقدامات رادیکال می‌دانند در سراسر جهان شده است.

این تغییر وضعیت و مماشات با رژیم اما هرگز قادر به حل هیچیک از مشکلات جهان در ارتباط با جمهوری اسلامی نیست زیرا مشکل حکومت اسلامی با غرب، موجودیت غرب است که راه آن را به سمت خلافت جهانی اسلام سد می‌کند. هرگونه تلاش برای سازش و مماشات با این رژیم رادیکال نشاندهنده ضعفی است که تهران می‌تواند از آن به سود خود استفاده کند.

در چند هفته گذشته، اینجا در ایالات متحده، سه شهروند آمریکایی، از جمله مقامات ارشد این کشور، نزدیک بود با جان خود تاوان سیاست‌های نادرست غرب را بپردازند. پس از حمله به سلمان رشدی، یک روزنامه وابسته به رژیم، نقل قولی را که اغلب از دیکتاتور کنونی کشورم نقل می‌شود، منتشر کرد. علی خامنه‌ای گفته است «تیر» خمینی «روزی به هدف خواهد خورد». درواقع این کار با توجه به بستری شدن رشدی در بیمارستان و آسیب شدیدی که به وی وارد آمده، انجام شده است!

همزمان علی خامنه‌ای در حال صیقل دادن تیرهای بیشتری است و از ساده‌لوحی سیاست‌گذاران غربی استفاده می‌کند. تیرهایی که افراد بی‌گناه بیشتری را نشانه می‌گیرند. ادامه مذاکرات با واشنگتن بر سر توافق هسته‌ای جدید در وین، به علی خامنه‌ای و گروه جنایتکارش نشان داده است که می‌توانند در عمل از مکافات قتل‌هایی که انجام داده و می‌دهند خلاص شوند.

فقدان استراتژی سیاسی غرب همچنین زندگی را برای مردم ایران که مهم‌ترین قربانیان دیرباز این رژیم هستند، بدتر می‌کند. مماشات غرب با رژیم، به تهران جرأت می‌دهد تا با مصونیت بیشتر با ما رفتار کند و مخالفان رژیم را که نگرانند مبادا غرب ترسوتر از آن باشد که به حمایت از آرمان‌های عادلانه‌ آنها بپردازد، تضعیف می‌کند.

من برای آقای رشدی آرزوی بهبودی فوری و کامل دارم. این حمله حقیرانه فقط علیه او نبود، بلکه علیه غرب و همه آزاداندیشان بود. زمان آن فرا رسیده است که جهان به فراخوان‌های مردم ایران توجه کند تا با این رژیم به عنوان یک حکومت یاغی، که هست، رفتار کند و به هموطنانم در مبارزات آزادیخواهانه‌شان کمک نماید.

مانند رهبران ده نود میلادی، شما باید به تهران نشان دهید که غرب از پرنسیپ‌های خود و شهروندانش دفاع می‌کند. اگر این کار را نکنید، آنوقت می‌ترسم که «تیر»های بیشتری به نام خدا به شهروندان بی‌گناه اصابت کند.

*منبع: وال استریت ژورنال
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

‏‏*حکم خمینی درباره قتل سلمان رشدی و ناشران کتاب «آیات شیطانی»/ ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ / «به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‌رسانم مؤلف کتاب «آیات شیطانی» که علیه‏‎ ‎‏اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از‏‎ ‎‏محتوای آن، محکوم به اعدام می‌باشند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که‏‎ ‎‏آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین‏‎ ‎‏توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است ان‌شاءالله. ضمناً اگر کسی‏‎ ‎‏دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی‏‎ ‎‏نماید تا به جزای اعمالش برسد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.‏»

 نوشته های هم میهنان که در این تارنما منتشر می شوند، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع نهاد مردمی را منعکس نمی‌کنند

 

 

 طناب دار - توماج

 

ايران مينو سرشت - شيفته 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، در بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید