به گفته کارشناسان محیط زیست، با راه‌اندازی مرکز تکثیر و پرورش میگو در جنگل‌های حرای بندر دیر استان بوشهر، نابودی یک اکوسیستم ارزشمند دیگر اجتناب ناپذیر است. با این حال با اطلاع و موافقت استاندار بوشهر، فعالیت‌ها برای احداث راه در ساحل دیر آغاز شده تا زمینه برای راه‌اندازی مرکز تکثیر و پرورش میگو فراهم شود.
احسان عابدی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور در گفتگویی با خبرگزاری میزان* در ارتباط با این اقدام می گوید: جنگل‌های حرا اکوسیستم های ارزشمندی هستند که در سامانه‌های دریایی و اقیانوسی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. گیاهان حرا اصالتا خشک‌زی بوده‌اند اما در مواردی به دلیل رقابت با سایر گیاهان خشکی برسر فضا و آب، خود را به سمت آب کشانده‌ و با آب شور به صورت تخصصی سازگاری حاصل کرده‌اند. بدین ترتیب که از غدد دفع نمک خود استفاده کرده و پس از دفع نمک، از آب شیرین به جا مانده استفاده می‌کنند. حرا نمک را در برگ‌هایی که آماده دفع شدن هستند جمع می‌کند تا پس از جدا شدن این برگ‌ها نمک هم دفع شود.

این متخصص زیست‌شناسی دریایی یادآور شد: جنگل‌های حرا اکوسیستم‌هایی هستند که آبزیان ارزشمندی از جمله انواع ماهیان، میگوها، صدف‌ها، خرچنگ‌ها، حلزون‌ها، عنکبوت‌ها و ماهی گلخورک که به دلیل برخوردای از شش و آب‌شش می‌تواند هم در خشکی و هم در آب تنفس کند در آنها زندگی می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه در استان بوشهر، بزرگترین جنگل‌های حرا در خلیج نایبند واقع شده‌اند گفت: جنگل‌های حرا، اکوسیستم‌هایی هستند که طی میلیون‌ها سال به تثبیت رسیده‌اند و از نظر زیباشناختی، اکوسیستم‌های نادری هستند. Rhizophora Mucronata و Avicennia marina. دو گونه از این گیاه است که در ایران زیست می‌کند.
عابدی با بیان اینکه جنگل‌های حرا نوزادگاهی برای آبزیان به شمار می‌روند گفت: بسیاری از آبزیان مانند میگو هنگام مَد که آب، جنگل‌ها را به طور کامل می‌پوشاند تخم‌گذاری کرده و به دریا بازمی‌گردند تا پس از گذشت مدتی، لاروهایی که مستقل شده‌اند هم وارد دریا شوند. این جنگل‌ها همچنین منطقه‌ای برای تولید مثل برخی آبزیان هستند. جنگل‌های حرا نقش بسیار مهمی در بقای آبزیان ایفا می‌کنند.

 


وی ادامه داد: جنگل‌های حرا همچنین تولیدات بسیاری برای دریا دارند چرا که مواد مغذی تولید می‌کنند که با جزر و مد به دریا وارد می‌شود. این تولیدات اولیه در دریا تاثیر گذار هستند و منشاء تولیدات ثانویه می‌شوند که در نهایت تاثیر مهمی در سطح بالای شبکه غذایی به جا می‌گذارند.
عابدی افزود: جنگل‌های حرا برای بومیان هم بسیار ارزشمند است چرا که بومیان از این جنگل‌ها خوراک دام و همچنین دارو تهیه می‌کنند.

بنیاد میراث پاسارگاد
-----------------------------

* جنگل حرا قربانی پرورش میگو

www.savepasargad.com 

 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت افراد در نهاد مردمی به سه صورت پشتیبانان حقیقی ، پشتیبانان حقیقی درسایه و یا پشتیبانان مستعار می باشد. هم میهنان ساکن در ایران فقط می توانند به عضویت مستعار نهاد مردمی در آیند.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

 سیمای نهاد مردمی

سیمای نهاد مردمی هر یکشنبه و آدینه در فیس بوک بطور زنده اجرا و همزمان از رادیو نارمک پخش می شود 

یکشنبه ها و آدینه ها این برنامه از ساعت 12 نیمروز غرب امریکا برابر با 21 اروپای مرکزی و 11 و نیم شب ایران آغاز می شود و  برنامه های یکشنبه همزمان از شبکه تلویزیونی اندیشه نیز پخش و در طول هفته بازپخش می شود.

برای بازدید برگه فیس بوک نهاد مردمی اینجا کلیک کنید

Image4.jpg
 سرزمینمان ایران  مبارزات ملت ایران آرشیو سیمای نهاد مردمی