منشور گذار از نظام ولایت مطلقۀ فقیه تصریح می کند که با اتکاء به کلیه تجارب و ناکامی های چهار دهۀ گذشته "جمهوری اسلامی نه قابل اصلاح است نه قابل تحمل" و به همین دلیل "چاره ای جز گذار از جمهوری اسلامی" به یک نظام دموکراتیک و سکولار نیست.
****
قاسم شعله‌سعدی با انتشار منشوری خواستار انحلال جمهوری اسلامی و گذار به یک نظام سکولار و دموکراتیک شد
قاسم شعله‌سعودی، حقوقدان و نمایندۀ پیشین مجلس شورای اسلامی ایران، با صدور منشوری خواستار گذار از نظام ولایت فقیه به یک نظام سکولار و دموکراتیک مبتنی بر بیانیۀ جهانی حقوق بشر و شهروند شد.
به گزارش رادیو فرانسه، در این منشور قاسم شعله‌سعدی با برشمردن دلایل تاریخی شکست تلاش‌های مردم ایران از زمان نهضت مشروطه تاکنون برای راهیابی به آزادی، دموکراسی و استقلال گفته است که با انقلاب ١٣٥٧ به رهبری روح الله خمینی ایران "به قهقرا" رفت و طی ٣٢ سال حاکمیت مطلق رهبر حکومت اسلامی ایران، علی خامنه‌ای، ایران و ایرانیان بیش از پیش "درسراشیبی سقوط قرار گرفته‌اند."

شعله‌سعدی در ادامۀ منشور خود گفته است : "سلطۀ روحانیون و سپاه پاسداران بر مقدرات کشور سقوط اقتصاد، فقر و فاقه ملت" را در پی داشته که در نتیجۀ آن "طبق اعتراف دولت و مجلس شورای اسلامی حدود ٦٠ میلیون ایرانی یعنی سه‌چهارم مردم محتاج حمایت معیشتی ناچیز و شرم آور" شده‌اند، در حالی که "استبداد و خودکامگی به اوج رسیده"، سرکوب مردم ناراضی و نقض مستمر حقوق بشر به سکۀ رایج بدل شده و "انزوای ایران در جهان همراه با تحریم‌های کمرشکن اقتصادی موجودیت کشور و بقای ملت را به خطر انداخته‌اند."
به گفتۀ قاسم شعله‌سعدی در حالی که "فقر فراگیر" ادامۀ زیست را از ده‌ها میلیون ایرانی سلب کرده، نظام ولایت فقیه به زعامت علی خامنه‌ای "اموال کشور را خرج دفاع از دیکتاتورهایی مانند بشار اسد یا صرف گروه هایی مانند حزب الله لبنان یا حماس فلسطین" می‌کند.
شعله‌سعدی در جای دیگری از منشور خود طرح اصلاح استبداد مذهبی در ایران را برای نجات کشور و ملت از "قهقرا و سراشیبی سقوط" شکست‌خورده دانسته و با اشاره به بیست و دو سال تلاش بی ثمر اصلاح نظام ولایت مطلقۀ فقیه گفته است "ساختار متصلب رژیم و انعطاف‌ناپذیری حاکم غاصب و مستبد سرسختانه در مقابل" هرگونه تلاش اصلاحی مقاومت می‌کنند. او اعتراض‌های دی ماه ٩٦ و آبان ماه ٩٨ را گویاترین نماد شکست طرح و تجربۀ اصلاح نامیّسر نظام ولایت مطلقۀ فقیه دانسته و در عین حال افزوده است که " شاید مهمترین ناکامی و عدم موفقیت این اعتراض‌های سراسری فقدان رهبری اعتراضات بوده باشد."
منشور گذار از نظام ولایت مطلقۀ فقیه تصریح می کند که با اتکاء به کلیه تجارب و ناکامی های چهار دهۀ گذشته "جمهوری اسلامی نه قابل اصلاح است نه قابل تحمل" و به همین دلیل "چاره ای جز گذار از جمهوری اسلامی" به یک نظام دموکراتیک و سکولار نیست.
شعله سعدی برای انجام این گذار خواستار تشکیل یک دولت موقت شده که "با برگزاری یک همه پرسی و کسب اجازه و اخذ حقانیت از مردم ظرف مدت یک سال وظایف خود را ایفاء و قدرت را به نهادهای انتخابی ملت واگذار می کند."

 


او گفته است که هدف از تشکیل دولت موقت جلوگیری از بروز ناامنی در دورۀ گذار، "ادارۀ کشور همانند یک دولت معمولی، برگزاری یک همه پرسی برای تعیین شکل حکومت آینده (مانند جمهوری، پادشاهی مشروطه و یا نظام دیگر)" و همچنین "برگزاری انتخابات مجلس مؤسسان به منظور تدوین پیش‌نویس قانون اساسی است."
منشور گذار از جمهوری اسلامی سپس تصریح می‌کند که با تشکیل دولت موقت "برای جلوگیری از خلاء قدرت"، نظام اداری کشور کاملاً حفظ خواهد شد، اما، "نظام ولایت مطلقۀ فقیه، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی امنیت، دادگاه‌های انقلاب، دادگاه و دادسرای ویژه روحانیت، دادگاه جرائم اقتصادی" همگی منحل خواهند شد و تا تشکیل مجلس قانونگذاری جدید قانون مجازات عمومی قبل از انقلاب ١٣٥٧ جایگزین قوانین کیفری جمهوری اسلامی خواهد شد.
منشور گذار از جمهوری اسلامی به یک نظام دموکراتیک و عرفی‌گرا همچنین خواستار انحلال سپاه پاسداران و ادغام آن در ارتش برای تأسیس یک ارتش واحد ملی شده که وظیفه اش حفاظت از تمامیت ارضی و امنیت ایران و ایرانیان در داخل مرزهای ملی خواهد بود. این منشور "دخالت نیروهای مسلح ملی را در حوزه های اقتصاد، سیاست، تجارت، فرهنگ" و همچنین "حریم خصوصی زندگی افراد" "قاطعانه منع کرده" و چارۀ فوری و کوتاه مدت اقتصادی مستأصل کشور را "انحلال محاکم انقلاب و اصل ٤٩" و همچنین "منع دخالت نیروهای نظامی، شبه نظامی، انتظامی، اطلاعاتی در اقتصاد دانسته است."
قاسم شعله سعدی در منشور خود "تغییر سیاست خارجی و برنامۀ اتمی، کاهش هزینه های غیرضروری نظامی، منع هزینه‌های دفاع از دیکتاتورها و گروه های نیابتی، برقراری رابطۀ دوستانه با تمام دوّل جهان بر پایه احترام به حقوق و منافع متقابل، منع هزینه های عمومی در مورد حوزه های مذهبی" و غیره را از جمله وظایف و اولویت های دولت موقت در دورۀ گذار خوانده است. منشور "ایران را متعلق به همۀ ایرانیان چه داخل و چه خارج از کشور" خوانده و "استقبال گرم" از "بازگشت ایرانیانی که به هر دلیل ترک میهن کرده اند" افزوده است که دولت دورۀ گذار "از هرگونه تسهیلات در این باب دریغ نخواهد کرد."
******
قاسم شعله‌سعدی خود را نمایندۀ "راه سوم" در ایران می‌داند یعنی به قول خودش یک جنبش مدنی تغییر رژیم از طریق گفتگو و سازش. او خواستار ادغام سپاه پاسداران در ارتش برای ایجاد یک ارتش ملی غیرایدئولوژیک است و خطاب به روحانیون می‌گوید که جو بایدن و غرب حتی اگر بخواهند - که نمی خواهند - نمی‌توانند رژیم اسلامی ایران را نجات بدهند.
به گزارش رادیو فرانسه، او می‌افزاید تغییر نظام اسلامی در ایران و تأسیس یک نظام چایگزین دموکراتیک و سکولار اجتناب ناپذیر است و روحانیون باید تا دیر نشده همانند آیت‌الله امجد از همین امروز به صفوف مردم بپیوندند اگر نمی‌خواهند در آینده مورد خصم مردم ناراضی قرار بگیرند.
گفته می شود سال جدید میلادی برای دستکم بخش‌هایی از حکومت ایران سال بهبود اوضاع اقتصادی با روی کار آمدن بایدن و رفع تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی معرفی شده است.
چقدر این پیش بینی خوش‌باورانه یا واقع‌بینانه است؟ چالش‌های پیش روی حکومت ایران در سال جدید میلادی کدامند؟ و تا کجا روی کار آمدن جو بایدن آرزوی رهبران حکومت ایران را برآورده خواهد کرد؟
در پاسخ به این پرسش‌ها، قاسم شعله‌سعدی، حقوقدان مقیم ایران، از جمله گفته است :از دست جو بایدن کار چندانی برای نجات جمهوری اسلامی ایران ساخته نیست. نیست به این خاطر که اولاً شدت و دامنۀ مشکلات اقتصادی، سیاسی و اخلاقی کشور به حدی است که این یا آن اقدام فلان رئیس جمهوری آمریکا قادر به برطرف کردن آنها نخواهد بود حتی اگر فرض کنیم که رئیس جمهوری منتخب آمریکا قصد نجات حکومت اسلامی ایران را داشته باشد. و ثانیاً از دست بایدن کار چندانی برای حکومت اسلامی ایران ساخته نیست به این خاطر که بنیاد تمام تحریم‌های وضع شده از سوی دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران مقابله با تروریسم و خشکاندن منابع مالی و مادی آن اعلام شده و در نتیجه رئیس جمهوری منتخب آمریکا نمی‌تواند – حتی اگر فرض کنیم که بخواهد – تحریم‌های آمریکا علیه ایران را لغو کند، اگر این اقدام برای نمونه به توقف فعالیت‌های بی ثبات کنندۀ ایران در منطقه از طریق گروه های شبه نظامی نظیر حماس و حزب الله منجر نشود.
قاسم شعله سعدی به اظهارات اخیر وزیر امور خارجۀ پیشین گروه حماس و انتقال ٢٢ میلیون دلار کمک مالی به این گروه به وسیلۀ قاسم سلیمانی اشاره کرده و افزوده است که کمک‌هایی از این دست که تنها نمونه‌های نادری از آنها را می دانیم تنها به فقر و ورشکستگی اقتصادی ایران منجر نشده‌اند، بلکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نیز موجه جلوه داده‌اند. او سپس یادآوری کرده است که دیگر حتی اروپایی‌ها هم احیای صرف برجام بدون مقابله با حمایت حکومت ایران از گروه های شبه نظامی تروریستی در منطقه و برنامۀ موشکی جمهوری اسلامی ایران را نمی پذیرند و اتفاقاً روی کار آمدن بایدن ائتلاف اروپا و آمریکا را برای چنین مقابله‌ای تقویت خواهد کرد.
قاسم شعله سعدی در جای دیگری از سخنانش با انتقاد از اصلاح طلبانی که فروپاشی اجتناب‌ناپذیر جمهوری اسلامی را مترادف با تجزیه ایران همانند سوریه و عراق اعلام می‌کنند، گفته است که این تحلیل بنیاد علمی و واقعی ندارد و پیش از هر چیز نشان می‌دهد که این دسته از اصلاح طلبان اتفاقاً نه سوریه و عراق را می‌شناسند نه جامعۀ ایران را. به گفتۀ قاسم شعله‌سعدی ویژگی بارز فرهنگی ایرانیان مدارا و همزیستی با یکدیگر است چنانکه طی هزاره‌ها ایرانیان بر همین اساس با یکدیگر و در کنار یکدیگر زیسته‌اند. او گفته است که در ایران هرگز جنگ‌های قومی و دینی شکل نخواهد گرفت و اصلاح طلبان خواستار حفظ نظامی هستند که منشاء و مسبب وضعیت اسفبار کنونی کشور بوده و بزرگترین تهدید علیه موجودیت و امنیت آن به شمار می‌رود...
شعله‌سعدی سپس تأکید کرده جریان سیاسی جدیدی که او تحت عنوان "راه سوم" نمایندگی می‌کند در بستر همین فرهنگ مدارا و بر پایۀ یک جنبش خشونت‌پرهیز و نافرمانی مدنی استوار شده که خواستار نه اصلاح نامیّسر رژیم اسلامی ایران که تغییر آن از طریق مذاکره و سازش است. او گفته است که در نظام پسااسلامی ایران که لزوماً نظامی دموکراتیک و عرفیگرا و مبتنی بر بیانیه جهانی حقوق بشر و شهروند خواهد بود تمام رهبران و مقامات لشگری و کشوری جمهوری اسلامی مشمول عفو خواهند شد مشروط به اینکه اولاً علیه مردم دست به خشونت نزنند و ثانیاً از طریق مصالحه و گفتگو از قدرت کنار بروند. قاسم شعله سعدی در پایان از روحانیون، بازاری‌ها، دانشگاهیان و دانش آموزان خواسته است که به این جنبش مدنی تغییر نظام اسلامی بپیوندند. او خواستار ادغام سپاه پاسداران در ارتش برای ایجاد یک ارتش واحد ملی شده و خطاب به روحانیون گفته است که تغییر نظام اسلامی در ایران اجتناب ناپذیر است و تا دیر نشده همانند آیت‌الله امجد از همین امروز به صفوف مردم بپیوندند اگر نمی‌خواهند پس از پایان محتوم رژیم اسلامی مورد خصم مردم ناراضی قرار بگیرند.
منبع: رادیو فرانسه

 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت افراد در نهاد مردمی به سه صورت پشتیبانان حقیقی ، پشتیبانان حقیقی درسایه و یا پشتیبانان مستعار می باشد. هم میهنان ساکن در ایران فقط می توانند به عضویت مستعار نهاد مردمی در آیند.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

 سیمای نهاد مردمی

سیمای نهاد مردمی هر یکشنبه و آدینه در فیس بوک بطور زنده اجرا و همزمان از رادیو نارمک پخش می شود 

یکشنبه ها و آدینه ها این برنامه از ساعت 12 نیمروز غرب امریکا برابر با 21 اروپای مرکزی و 11 و نیم شب ایران آغاز می شود و  برنامه های یکشنبه همزمان از شبکه تلویزیونی اندیشه نیز پخش و در طول هفته بازپخش می شود.

برای بازدید برگه فیس بوک نهاد مردمی اینجا کلیک کنید

Image4.jpg
 سرزمینمان ایران  مبارزات ملت ایران آرشیو سیمای نهاد مردمی