یکی از معضلات اجتماعی در جامعه ما عدم وجود تفکر آزاد میباشد و همه ما در تلاش هستیم تا نظرات و تفکرات خود را غالب نماییم.
هر آنچه فکر میکنیم درست هست را ملاک قرار میدهیم و تلاش میکنیم تا ثابت کنیم آنچه ما میگوییم فقط درست است و دیگران کاملا در اشتباه فکری هستند و در این مسیر بجای نقد منصفانه از حربه های تخریبی و سفسطه هم استفاده میکنیم و در اینجا نگاه و تفکر ما سیاه و سفید میشود. اگر کسی مانند ما فکرکند شخص خوب و موجهی است و اگر خلاف فکر ما باشد با توجه به حیطه فکری نسبت های مختلف را به فرد مورد نظر میدهیم.


گاهی فرد شیطانی، گاهی بی ایمان، گاهی مخالف مصلحت نظام، گاهی جیره خوار کشورهای دیگر و..... و بیشتر اوقات میگردیم ردپایی از تفکرات گذشته افراد پیدا کنیم و آن را بولد نموده و در جهت پیروزی خود استفاده کنیم.
خیلی از انسانها در گذر زمان به آگاهی بالاتری میرسند و نگاهشان و اعتقاداتشان تغییر میکند ولی در جوامع جهان سومی که بر پایه رشد و تفکر آزاد بنا نشده است حاضر به پذیرش این موضوع نبوده و اگر فرد محاسن زیادی هم داشته باشد بخاطر یک اشتباه و یا عقیده ای در چند دهه قبل سعی در تخریب شخصیتی و اعتقادی وی مینماییم تا بگوییم ما درست فکر میکنیم.
حال چه باید کرد؟
لازمه تغییر اینست که ما نوع نگاهمان را تغییر دهیم. یکی از بهترین فرمول ها داشتن نگاه گورخری میباشد. باید بدانیم هیچ تفکری صددرصد درست و یا صد درصد غلط نمیباشد یا بهتر است بگوییم هیچ غلط و درستی وجود ندارد بلکه همه چیز در تفاوت زاویه نگاه و تفکر میباشد.

 

تعریف نگاه گورخری
نگاه گورخری را با شرح داستانی از شل سیلور استاین بازبینی می کنیم. از گورخری پرسیدند: تو سفیدی؛ راه راه سیاه داری، یا اینکه سیاهی؛ راه راه سفید داری؟
گورخر به جای جواب دادن پرسید: تو خوبی فقط عادت های بد داری، یا بدی و چندتا عادت خوب داری؟ ساکتی بعضی وقت ها شلوغ می کنی، یا شیطونی و بعضی وقتها ساکت می شی؟
ذاتا خوشحالی بعضی روزها ناراحتی، یا ذاتا افسرده ای و بعضی روزها خوشحالی؟
لباس هات تمیزن فقط پیراهنت کثیفه، یا کثیفن و شلوارت تمیزه؟
و من دیگه هیچ وقت از گورخرها درباره ی راه راهاشون چیزی نپرسیدم.
دیدگاه و تفکر گورخری در مقابل مطلق اندیشی است.
در مطلق اندیشی و مطلق گرایی که اولین بار توسط افلاطون مطرح گردید، نوعی گرایش به کمال مطلق نهفته است.
اما آیا مطلق اندیشیدن درست و سزاست؟ آیا افرادی که مانند من فکر نمی کنند می توانند آدم های خوب یا دوست داشتنی باشند؟
داشتن دیدگاه گورخری به پدیده ها به این معنی است که فکر نکنیم آدم ها و افکارشان فقط خوب و یا فقط بد هستند.
بلکه آدم ها را مجموعه ای از تفکرات، اعتقادات و ویژگی های خوب و بد بدانیم.
هر زمان که ما یک سری باید و نباید برای خودمان و دیگران تعریف می کنیم. معیار تفکر و رفتار دیگران را را با آن باید ها و نباید ها می سنجیم. در اینصورت شرایط مناسبی برای گفت و گو فراهم نخواهد شد. چون معتقدیم که نگرش درست، نگرش من و راه درست، راه من است.
در نتیجه می خواهیم به این نتیجه برسیم که ما برتر یا بهتر هستیم. بنابراین، برای ایجاد گفتمان و جامعه سالم نیاز است که با دیدگاه گورخری به زندگی، عقاید، تفکر و روابط نگاه کنیم.

این موضوع میتواند نگاه ما را به تفکر دیگران شکل دهد و حتی میتواند کمک کند تا بپذیریم فردی در گذشته تفکری داشته است که مطلوب نبوده اما در حال حاضر ان تفکر را تغییر داده است( براساس آگاهی کسب شده) پس بیاییم فرد را براساس امروزش ارزیابی کنیم نه گذشته ای که در دسترس نیست.
در کشورهای جهان اولی این تغییرات به مرور اتفاق افتاده حال ما نیز میتوانیم با استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته و نیز افزایش آگاهی از طریق مطالعه؛ نگاهمون را اصلاح کنیم؛ بدین شکل در بحث ها بدنبال آگاهی هستیم نه غلبه و ضمن احترام به عقاید متفاوت میتوانیم با خرد جمعی فردایی متفاوت برای ایران و ایرانی رقم بزنیم.

دکتر حسین رحیمی

 

عضویت در نهاد مردمی

عضویت هم میهنان و افراد در نهاد مردمی به دو صورت پشتیبانان حقیقی برای ساکنین خارج کشور و یا پشتیبانان مستعار برای هم میهنان ساکن در ایران  می باشد.
از شما هم میهن گرامی دعوت می شود برای همکاری با هموندان  نهاد مردمی که برای استقرار نظامی دموکراتیک در ایران تلاش می نمایند به نهاد مردمی بپیوندید و ما را در اجرای پروژه های سرنگونی فرقه تبهکار اسلامی حاکم در ایران یاری فرمائید.

برای خواندن راهنمای ثبت عضویت اینجا کلیک کنید

تولیدات نهاد مردمی

در دفتر روابط عمومی نهاد مردمی، بخش تولیدات با همکاری گروه محتوا و گروه نویسندگان کلیپ هائی برپایه اخبار روز و رویدادهای مربوط به ایران تهیه می شود که در شبکه های مجازی نهاد مردمی شامل فیسبوک، یوتیوب، تلگرام و اینستاگرام منتشر می شوند.
کلیپ های ایران چه خبر بطور روزانه تهیه و منتشر می شوند
برای بازدید و یا اشتراک در شبکه های مجازی نهاد مردمی روی لوگوهای زیر کلیک نمائید

Image4.jpg

نه به

قراردادها و

موافقنامه ها

با 

روسیه و

چین

چین و

روسیه

می باید

ایران را

ترک کنند

   
 سرزمینمان ایران  مبارزات ملت ایران آرشیو سیمای نهاد مردمی