توجه - این مطب که در نشریه ایلنا منتشر شده حاوی ترجمه همه متن انگلیسی نیست که لینک آن در پایان این مطلب آمده است. مایکل لدین تاریخ دان و تحلیل گر سیاست خارجی آمریکایی و مشاور سابق شورای امنیت ملی آمریکا در نامه‌ای خطاب به جان بولتون مشاور امنیت ملی کنونی این کشور که در «پی جی مدیا» منتشر شد، روش‌هایی را برای مدیریت ایران به او پیشنهاد کرده که آرزوی سقوط جمهوری اسلامی در صدر این پیشنهادات است.

او در این نامه با بیان اینکه من مطمئنم تو همان گونه درمورد سیاست های دولت در قبال ایران عمل خواهی کرد که ما در زمان ریگان عمل می‌کردیم نوشت: تو باید تصویری از عدم توافق ها در کابینه را پیش روی رییس جمهور قرار دهی تا بتواند تصمیم گیری کند. او قطعا از شما می‌خواهد که نظرتان را بگویید؛ من امیدوارم به او بگویید که توافق هسته ای یک مساله حاشیه ای است؛ ما به یک سیاست جدی برای سقوط نظام جمهوری اسلامی نیاز داریم.


او در ادامه این نامه مدعی شده افراد باهوش فکر می‌کنند توافق هسته ای تعمیر پذیر است اما ما بر اساس تجربه های قبلی می‌دانیم که این کار بعید است. ایرانی ها و متحدانشان تاریخ موفقیت آمیزی در فریب در حوزه سلاح هسته ای دارند. همان طور که واشنگتن پست چند سال پیش گفته بود اگر شما بخواهید برنامه هسته ای ایران را متوقف کنید باید به دنبال تغییر رژیم در این کشور باشید.

لدین مدعی شده نباید انتظار داشته باشید بفهمید در سایت های هسته ای ایران یا در سایت های سوریه چه خبر است. تمیر پاردو رییس سابق سازمان موساد گفته بود سالها سوریه در حال ساخت راکتور هسته ای زیر دماغ ما بود و ما نمی‌دانستیم. این در بخش تاریک ماه رخ نمی‌داد بلکه در همسایگی ما بود که همیشه فکر می‌کردیم همه چیز را در موردش می‌دانیم. آنها در این گمراهی همراهی و کمک بسیاری داشتند. از جمله سازمان سیا؛ سازمان سیا نیز از هیچ چیز خبر نداشت.

لدین با اشاره به حمله معمر قزافی رهبر سابق لیبی به عراق در اثر یک جنون آنی نوشت: در آن زمان بود که معلوم شد قزافی پروژه سلاح هسته ای دارد و اسرائیلی ها از این هم خبر نداشتند.

او در ادامه نامه به نقل از پاردو مدعی شد: بر اساس گزارش های تایید شده توسط اسرائیل عوامل عملیاتی موساد در ماه مارس 2007 شانس آوردند. آنها منطقه ای را پیدا کردند که عثمان (رییس پروژه هسته ای سوریه) در اروپا در آن زندگی می‌کرد و به یک معدن طلا رسیدند: یک وسیله دیجیتال که به عثمان تعلق داشت و حاوی اطلاعاتی بود. همه داده ها جمع آوری شده و به آزمایشگاه های اطلاعاتی اسرائیل ارسال شد.

در ابتدا هیچ کس باور نمیکرد که این اطلاعات حیاتی به دست آمده و به همین دلیل رمزگشایی از این اطلاعات در اولویت نبود. در واقع این داده ها چند روز یک جا ماند و بعد رمزگشایی شد. بن باراک یک افسر اطلاعاتی موساد وارد اتاق من (پاردو رییس وقت موساد) شد و به من تصاویری از این وسیله را نشان داد. او ایستاد و لبخند زد. بعضا عملیات های اطلاعاتی نیاز به کمی شانس دارند.

لدین در ادامه گفته اسرائیلی ها برای تایید پروژه های ایران، سوریه و کره شمالی نیاز به شانس داشتند. حالا تصور کنید چقدر شانس برای تایید آنچه ایرانی ها در پی آن هستند نیاز است. اگر به این مساله فکر کرده باشی که حتما این طور بوده؛ من فکر میکنم به این نتیجه رسیده باشی که تنها راه عمل به وعده یک سری از روسای جمهور آمریکا (اینکه ایران به یک قدرت  هسته ای تبدیل نشود) این است که بر این رژیم تمرکز کنی به جای اینکه بر روی تعمیر و وتوی توافق هسته ای تمرکز کرده باشی.

مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت رونالد ریگان مدعی شده آمریکا نمی‌تواند منطقا انتظار داشته باشد که از آنچه در اماکن محرمانه در جریان است خبر داشته باشد. ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که کشورهای پیشرفته از نظر فناوری به طور کارآمد تحریم ها را اجرا کنند. ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که رژیم ایران دست از رویایش برای نابودی اسرائیل بردارد. زمانی که آنها شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا می‌دهند؛ این چیزی است که آنها عمیقا به آن تمایل دارند.

او در ادامه این پیشنهادات خود به مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است استراتژی پیروز ما سقوط این نظام و حمایت از دشمنان داخلی آن است. این کاری است که ما با شوروی نیز کردیم؛ دشمنی به مراتب توانمندتر از جمهوری اسلامی. در آن زمان ما از سرعت سقوط امپراتوری شوروی متعجب شده بودیم. من مطمئنم نتیجه مشابهی می‌تواند در انتظار ایران باشد.
 امتحان کنید.

لینک به اصل مقاله در پی جی مدیا
https://pjmedia.com/michaelledeen/heres-john-bolton-handle-iran

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

Image103.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image20.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید