اطلاعات زیر در مناطق زلزله خیز شاید بتواند جان انسانها را نجات دهد بنا بر این در پخش این خطر احتمالی نوشته زیر را پخش کنید

با درود
اگر گزارش زیر از این دو کوهنورد حقیقت داشته باشد خطر بزرگی مردم ما را تهدید میکند از اونجائی که رژیم غاصب بر ایران اینگونه مسائل را جدی نمیگیرد و اصولأ توانائی حرکت های از قبل پیشبینی شده را ندارد و ممکن است آنرا به بد حجابی بانوان واگذار کند اینست که برای اطلاع همگان این مسئله را که ممکن است برای مردم ما فاجعه برانگیز باشد با شما در میآن میگذارم.

فيلمى از دهانه آتش ‌فشان قله دماوند روز پنجشبه 12 اسفند 1395 (اسلامی) {2 مارس 2017 ترسائی} در زیز آمده است. دو کوهنورد حاضر در این ویدئو می‌گویند برای اولین بار می‌بینند از این دهانه، ذرات مذاب داغ به بيرون پرتاب مى‌شود یعنی نشانه هایی از فعال شدن دماوند.


درصورت فوران این آتش فشان اثر اولیه دمای مناطق اطراف آن از جمله تهران بالا خواهد رفت. خطر بعدی چون منطقه شمال ایران با تهران در گسلهای پوسته ای جدا هستنند و اگر مواد مذاب زیر این لایه ها بخاطر بیرون آمدن مواد مذاب از کوه دماوند سریعتر یا کند تر حرکت کنند احتمال زیاد دارد بخاطرآزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوستهٔ زمین، لایه های پوسته ای که این دو منطقه را از هم جدا کرده به حرکت در آید و تولید زمین لرزه در منطقه تهران، گیلان و مازندان کند. شدت زمین لرزه نسبت به میزان انرژی آزاد شده وحرکت این لایه های زمین بستگی دارد.

توصیه‌های لازم هنگام وقوع زلزله

یکی از کارهای مهم آن است که خود را آماده کنیم تا در صورت وقوع زلزله، بدانیم باید چه کار کنیم. آماده بودن و دانستن این‌که موقع زلزله چه کاری باید انجام داد، می‌تواند در صورت وقوع زلزله بعدی جان بسیاری از افراد را نجات دهد.

دوره متوسط یک زمین لرزه زیر۳۰ ثانیه است اما برای زلزله‌های شدیدتر این زمان می‌تواند به چند دقیقه نیز برسد.

موقع وقوع زلزله قبل از هر چیز آرامش خود را حفظ کنید. ترس و وحشت، سرعت عمل و صحت رفتار شما را کاهش می‌دهد. پس با اعتماد به نفس به سرعت نکات ایمنی را انجام دهید.

به محض احساس وقوع زلزله، در صورت امکان، اگر ساختمانی یک طبقه است و نزدیک در خروجی هستید، سریعاً از آن خارج شوید و به فضای باز بروید.

در صورتی که در ساختمان اداری چندین طبقه یا در مدرسه هستید، هر چه زودتر به زیر میز تحریر پناه ببرید به طرف راه های خروجی هجوم نبرید ممکن است همه همین تصمیم را داشته باشند و پلکانها شکسته و یا با جمعیت مسدود شده باشند.

سعی کنید زیر یک میز پناه بگیرید.

زیر میز محل مناسبی برای پناهگیری است. در کلاس مدرسه زیر میز تحریر خود پناه ببرید.

اگر به میز دسترسی ندارید به کنار دیواری بروید و به آن بچسبید.

اگر خارج از ساختمان هستید، از نزدیک شدن به ساختمانهای بلند، دیوارها و دیگر اشیایی که ممکن است فرو بریزد اجتناب کنید.

اگر داخل ساختمان هستید، مواظب افتادن آجر، لوستر و سایر وسایلی که ممکن است بلغزند و یا واژگون شوند، باشید. از پنجره‌ها و آئینه‌ها فاصله بگیرید در صورت احساس خطر به زیر میز، تختخواب، میان چارچوبهای محکم در و یا به گوشه‌ای دور از پنجره‌ها پناه ببرید.

محل امنی در داخل ساختمان انتخاب کرده و تا پایان لرزه‌ها در آنجا پناه بگیرید.

قبل از اتمام لرزه‌ها سعی کنید از محل خارج نشوید.

سعی کنید تا وقتی تکان‌ها رفع نشده سر جای خود بمانید. سپس در کمال خونسردی و نظم محل را ترک کنید. یکی از مهمترین کارهایی که قبل از وقوع زلزله باید انجام دهید تهیه جعبه کمک های اولیه و انتخاب جای مناسب برای دسترسی آسان به آن است.
با مهر و عرض احترام

مرداویج زیاری

جمعیت خرد پیشه گان ریشه ای ایران

بازدید کننده گرامی، مطالبی که در این تارنما منتشر می شوند ، در راستای آگاهی رسانی و باور و احترام به آزادی اندیشه و بازتاب آزاد آن است و لزوما بیانگر دیدگاه های نهاد مردمی نیست و همواره نویسندگان پاسخگو خواهند بود. برای پیشگیری از اشاعه واژه های غلط که امروزه در اینترنت متداول شده است خواهشمندیم اگر با املای نادرست واژه ای در این مطلب روبرو می شوید آنرا به ایمیل نهاد مردمی اعلام فرمائید.

 

سرزمینمان ایران

40sotoon.jpg

آرشیو سیمای نهاد مردمی

مبارزات مردمی

Image8.jpg

از فیس بوک نهاد دیدن کنید